Odłownia powinna być nieodłączną rzeczą na każdej fermie. To dzięki niej segregujemy zwierzęta na grupy a także umożliwia wykonywanie zabiegów takich jak: szczepienie, kolczykowanie, obcinanie  poroża i inne zabiegi weterynaryjne. Dobrze zaprojektowana odłownia zmniejsza ryzyko urazów zarówno zwierząt jak i obsługi.

Dobra odłownia
powinna:

Wykorzystywać światło w celu ułatwienia przepędzania zwierząt ( zwierzęta zawsze idą do światła)
• Posiadać śluzy i bramy przesuwne, prowadzące do poskromu, takie by zwierzęta nie mogły ich otworzyć np cofając się
• Mieć gładkie ściany, by zminimalizować ryzyko zranienia, mogą być ze sklejki, poskrom najlepiej wyłożony matami
Zapewniać odpowiednią wentylację i oświetlenie
• ułatwiać skutecznego przepływ zwierząt i ich segregację
• Poskrom powinien posiadać zamontowaną wagę i regulowane boki, aby zwierzęta mogły być
unieruchamiane w bezpieczny sposób
Podłogi powinny być pokryte piaskiem czy wiórami by zminimalizować urazy, do których może dojść jeśli zwierze się poślizgnie


Zwierzęta przyzwyczajają się do nowych budynków a zwierzęta urodzone szybko zapoznają się z wszystkimi obiektami. Rotacja stada pomiędzy wybiegami jest stosunkowo łatwa.W większości przypadków, ze względu na ciekawski charakter, stado będzie czekało przy bramie aż się ja otworzy. Zwierzęta bardzo łatwo przyzwyczaić do przechodzenia korytarzami przepędowymi, będą odpowiadać na wołanie obsługi gdyż ta po prostu woła je podczas dokarmiania. odsadzona młodzież warto od razu karmić w odłowni.

Podczas pracy ze zwierzętami w odłowni stado powinno być podzielone na mniejsze grupy by ułatwić obsługę.
I tak:
Starsze jelenie ze względu na agresywność nie powinny przebywać w tej samej zagrodzie co cielęta ani łanie, szczególnie na małym terenie
Starsze byki i łanie nie powinny być grodzone podczas godów gdy byki są agresywne
• Jeśli  cielęta odgrodzone z matkami, należy uważać by nie zostały zdeptane
Samce z wytartym porożem nigdy nie powinny być grodzone.Bykom należy poroże obciąć kiedy się wytrą
Byki ostrzegają o agresji zgrzytając zębami, wystawiając język, łypiąc oczami i kładąc uszy po sobie

Jeleń szlachetny

Postępowanie z jeleniem wymaga dobrego wyczucia ,dużo cierpliwości, zrozumienia zachowań zwierząt ich obserwacji. Choć jelenia nie można uznać w pełni za zwierzę udomowione, potrafi się on szybko przystosować do ustanowionej rutyny przy regularnej obsłudze stada i karmieniu. Biorąc pod uwagę prawidłowy układ fermy jest możliwe zamknięcie dużej ilości jeleni przy niewielkich nakładach pracy. Jelenie można nauczyć przychodzenia na zawołanie poprzez karmienie a to jest najprostszym sposobem by przepędzać stado pomiędzy kwaterami. Można też pomału iść za stadem póki to nie przejdzie przez bramę ale najważniejsza jest cierpliwość i ostrożność, szczególnie kiedy jedno  lub dwa uparte zwierzęta nie chcą przejść przez bramę. Zwierzęta zgrupowane zbyt blisko siebie przy przepędzaniu mogą wpaść w panikę, nawet jeśli jest to spokojne stado.

Daniel


Daniele są ostrożne i czujne, reagują na bodźce, na które inne zwierzęta gospodarskie pozostają. Mogą być z powodzeniem odsługiwane po przejściu procesu karmienia z ręki, aktywnego szkolenia i regularnych kontaktów.Najlepiej jak system alejek przepędowych prowadzi bezpośrednio z każdego padoku do budynku odłowni. Należy unikać długich, prostych alejek. Najlepsze sa zakrzywione alejki  lub takie które mają wbudowane inne struktury będące częścią alejki, gdyż stwarza to danielom iluzje ucieczki. Ogrodzenie korytarza przepędowego powinno mieć minimum 2m wysokości, szerokość alejki 2-3m. Jest ogólnie przyjęte, że rampa załadunkowa powinna mieć około metra szerokości tak by pozwolić 2-3 zwierzętom wchodzić jednocześnie.


Idealna odłownia powinna być zadaszona, gdyż daniele są znacznie spokojniejsze w półmroku. Obszar ten powinien być jednak na tyle jasny by zarówno obsługa jak i zwierzę widzieli się nawzajem. Sztuczne lub naturalne światło może być używane w celu zachęcenia danieli do przemieszczania się po obiekcie, ponieważ będą się one naturalnie poruszać w kierunku światła. Odłownia może być prosta ale powinna umożliwiać prawidłową obsługę zwierząt i zminimalizować stres zarówno zwierzęcia jak i obsługi.

Wyposażenie

Najważniejszym aspektem w projektowaniu urządzeń technicznych jest zapewnienie takich udogodnień, które można później wykorzystać przy hodowli innych gatunków. Urządzenia powinny być uniwersalne, będzie to atutem jeśli w przyszłości nieruchomość będzie sprzedana. Lokalizacja powinna uwzględniać łatwy dojazd w każda pogodę nawet dla samochodów ciężarowych. Sama odłownia powinna być jak najbliżej drogi by zminimalizować czas  dostępu do transportu. Urządzenia nie muszą by drogie i skomplikowane, ale muszą pozwalać na łatwą i szybka obsługę stada. Lepiej wydać więcej pieniędzy na dobry obiekt niż byc oszczędnym i wiecznie sfrustrowanym obiektem

Urządzenia obsługujące nie muszą być drogie i skomplikowane, ale jest równie
prawda, że ​​to nierozsądne, aby skróty i zbudować obiekt, który nie pozwala
Jeleń jest łatwo, cicho i szybko przetwarzane. Może być lepiej wydać
trochę więcej, aby mieć dobry obiekt, niż zbyt oszczędny i być wiecznie sfrustrowany
o niezdolności do pracy jelenia w obiekcie.
Wszystkie gatunki jeleni korzystają na regularnym dostępie do obiektu. Znajomość
odłowni zmniejsza stresu związane z obsługą.
Projektując centrum obsługi, zasady, które należy uwzględnić, obejmują:
Deer, jak porusza się wokół okręgu (podobne do owiec i bydła)
Postępowanie z jelenia obejmuje zazwyczaj branie dużych grup i dzielenie ich
do małych grup lub osobników indywidualnych
ogólnie przyjęte pojęcie, że jeleń w szopach nie powinien mieć visual
kontakt ze zwierzętami, opuszczających szopę
Hangary powinno być dobrze wentylowane i mają dobre oświetlenie
witryna powinna być dobrze zdrenowanych