Wapiti kanadyjski (†Cervus canadensis canadensis) jest jednym z sześciu podgatunków łosi zamieszkujących północną i wschodnią Stanów Zjednoczonych i południowej Kanady . Ostatnia wapiti został zastrzelony w Pensylwanii w dniu 1 września 1877 roku. Podgatunek został uznany jako wymarły przez Służbę Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych, FWS w 1880 roku. Inny podgatunek łosia , Cervus canadensis merriami , również wymarł mniej więcej w tym samym czasie.

zdj. Wikipedia

Opis:

Kanadyjski wapiti był większy od jego zachodnich kuzynów. Dorosły byk może ważyć do 500 kg, mierzył 130-150 cm w kłębie, a poroże dochodziło do 180 cm długości.

Historia:

Pod koniec XV wieku, łosie były najbardziej rozpowszechnione w Nowym Świecie ,zamieszkiwały większość krajów Ameryki Północnej,ogromne lasy wschodniej Kanady i wschodniej części Stanów Zjednoczonych, tak daleko na zachód jak rzeka Missisipi . W ciągu najbliższych kilku wieków populacja tych łosi systematycznie spadała z powodu zasiedlania przez człowieka coraz większych regionów. Łosie ginęły w polowaniach a także z powodu utraty leśnych siedlisk. Przyrodnik John James Audubon wspomniał, że do 1851 roku kilka łosi można było znaleźć w górach Allegheny , ale w zasadzie były one praktycznie nieobecne . Pod koniec XIX wieku wapiti kanadyjski był już całkowicie wymarły. Niewielka wiedza jaką udało się posiąść na temat tego łosia została zebrana z doniesień historycznych i szczątków. Badania mitochondrialnego DNA w 2004 r. wskazały, że Cervus canadensis jest gatunkiem różniącym się od europejskiego jelenia.